HaberlerİranOrtadoğu

Mısır hükümeti, İranlı milletvekillerine vize vermedi

İran Meclis Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu üyesi Sururi “Mısır hükümeti, siyasi baskılar üzerine Gazze’ye geçiş vizesi vermekten kaçınıyor. Bu yüzden henüz vize alamadık” dedi.

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu üyesi Perviz Sururi, Gazze’ye yapmak istediği ziyaretinden söz ederken Mısır hükümetinin bu bağlamda vize vermekten çekindiğine değinerek “Görüldüğü üzere Kahire hükümeti, siyasi baskılar yüzünden Gazze’ye geçiş vizesi vermekten kaçınıyor ve dolaysıyla biz de hala vize alamadık” dedi.

Sururi ayrıca bu konuyla ilgili yapılan takibata değinerek “Biz bu meseleyi takip etmekten vaz geçmeyeceğiz. Meslektaşım Ahmedi Bigaş bu konuyu takip etmekle sorumlu” dedi.

Mısır, daha önce de İran yardım gemilerinin Mısır limanına demirlemesine izin vereceğini belirtmiş, bunun üzerine de İran, Gazze’ye yardım gemileri göndereceğini açıklamış, ama gemilerin hareketinden birkaç gün önce, Mısır makamları, siyonist İsrail ve ABD’nin baskıları üzerine verdikleri izin sözünü çiğneyerek, “şimdilik İran gemilerine izin veremeyeceklerini” bildirmiş, bu da siyonist basın tarafından İran’ın gemilerini göndermekten vazgeçmesi şeklinde dünya basınına servis edilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.