AfrikaHaberler

Mısır, İran’la görüşmek istiyor

Mısır Parlamento Başkanının Dışişleriyle İlgili Yardımcısı Şakir, İslami İran’la görüşmek istediklerini belirtirken, böyle bir görüşmeyi Mısır’ın lehine diye tanımladı.

Mısır Parlamento Başkanının Dışişleriyle İlgili Yardımcısı Muhammed Şakir, Katarlı “Er-Raya” gazetesi muhabiriyle sohbetinde “Mısır, bölgede büyük bir ülke. Buna göre İran’la yakından bir mutabakat halinde olması gerekir. Böylece İran-ABD arası müzakere konusuna da dâhil olabilir” şeklinde konuştu.

Şakir daha sonra, İran-Mısır arası görüşmelerin nasıl olabileceğine ilişkin sorulan bir soruyu “Bu iş eğer prensiplere dayalı bir şekilde olursa, işin şekli de kolay sağlanabilir. Görüşmeler açık bir şekilde veya kapalı kapılar ardında da olabilir. Yahut da bazı ülkeler de bu görüşmeye katılır. Veya BM Teşkilatı çerçevesinde ve hatta bölge çerçevesinde de olabilir” diye cevaplandırdı.

Mısırlı bu yetkili daha sonra bu görüşmelere engel olan faktörlerden söz ederken, İran ile Mısır ve bölgedeki Arap ülkeleri arasında daha fazla güven ortamı oluşturulması gerektiğine dikkat çekerek “İran Meclis Başkanı Ali Laricani bugüne kadar 2 kez Kahire’yi ziyaret etti. Buna göre Mısırlı üst düzey yetkililerinin de Tahran’ı ziyaret etmelerinde bir engel göremiyorum” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.