AfrikaHaberler

Mısır işgal bitinceye kadar Filistin’e yardım edecek

Mısır Dışişleri Bakanı Nebil El-Arabî Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger ile dün (05 Nisan Salı) Kahire’de yaptığı basın toplantısında, insan haklarına aykırı bir şekilde devam eden Gazze kuşatmasının çözümünün Mısır’ın öncelikleri arasında olduğunu ifade etti.

Mısır Dışişleri Bakanı El-Arabî devamla şunları söyledi: “Gazze’deki duruma çözüm bulmak için birçok seçenek üzerinde duruyoruz. Bu konuda çalışmalar yapan komisyonların hafta sonuna kadar çalışmalarını bitirmesini bekliyoruz. Bu konuyu Mısır’daki ilgili bütün kurumlarla da görüşüyoruz.”

Filistin’de iç barışı sağlamak için Hamas ve Fetih hareketleriyle de görüşmeler yaptıklarına dikkat çeken El-Arabî şöyle devam etti: “Olumlu sonuçlar alıncaya kadar iki tarafla da görüşmelerimizi sürdüreceğiz. İki taraf da iç barışı istediğini belirtiyor. Daha önce başarılı görüşmeler ve anlaşmalar yapılmıştı. Bu aşamada her iki tarafla görüşüp bu süreci olumlu bir şekilde tamamlamak istiyoruz.”

Bugün Kahire’de Filistinli bağımsız bir heyeti kabul eden El-Arabî, heyetle iç barışıyla Filistin davasının geleceğini görüştü.

Diğer taraftan bugün Rafah sınır kapısından Gazze’ye geçen Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, Gazze’deki Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) ofisini ziyaret ettikten sonra yaptığı basın açıklamasında, dört yıldır devam eden Gazze kuşatmasının derhal kaldırılması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (19) içerik yüklenmiştir.