AfrikaHaberler

Mısır, Libya’ya yönelik saldırıda direkt rolü olduğu iddialarını reddetti

Libya’da isyancı gruplara karşı Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ortak hava saldırısı düzenlediği iddia edilirken Mısır dışişleri bakanı bu yöndeki iddiaları tekzib etti. Mısır dışişleri bakanı Şükri yaptığı açıklamada, Libya’da isyancı gruplara yönelik hava saldırısında Mısır’ın kesinlikle direkt bir rolünün olmadığını ama Mısır’ın eğitim amaçlı işbirliğinin olduğunu söyledi.

Mısır dışişleri bakanı, sözkonusu saldırıda Mısır havalimanının kullanıldığı yönündeki Amerika’nın iddialarının kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Amerika, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere ortak bir açıklama yaparak Libya’ya dışarıdan müdahaleyi kınamış, dışarıdan müdahalenin Libya’daki bölünmeleri alevlendireceği ve ülkenin demokrasiye geçiş sürecini baltalayacağı uyarısı yapılmıştı.

İngiliz televizyonu BBC’ye konuşan bir Amerikalı yetkili Libya’da isyancı gruplara yönelik hava saldırılarına hazırlıksız yakanlandıklarını söyledi.

Amerikalı yetkili kendilerine danışılmadığını ve Amerikan silahlarının kullanılmasından endişe ettiklerini belirtti.

Trablus Havaalanı yakınlarında milislere ait hedeflerin Mısır’daki üslerden Birleşik Arap Emirlikleri tarafından yapıldığı iddia edilmişti.

Libya’da yaklaşık bir aydır devam eden çatışmaların ardından Trablus Havaalanı isyancı grupların eline geçmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.