AfrikaHaberler

Mısır, Mescid-i Aksa destekçilerini tutukladı

Mısır güvenlik güçlerinin dün Mısır’ın büyük beş şehrinde Cuma namazının ardından yapılan gösterilere katılan Müslüman Kardeş Cemaati’nden en az elli kişiyi tutukladığı bildirildi.

Mısır’daki Müslüman Kardeşler Cemaati, Siyonist işgal rejiminin el-Halil’deki Hz. İbrahim Camisi ile Beytlaham’daki Bilal ibni Ebi Rabah Camisi’ni ulusal tarihi eserler listesine almasını protesto etmek için Mısır halkını Cuma günü Cuma namazından sonra eyleme çağırmıştı.

İsmailiye, Şarkiye, Menufiye, Dakahliye ve Gize’de Cuma namazından sonra sokağa dökülen Mısır halkı, işgal rejiminin Filistin topraklarındaki uygulamalarıyla bu barbarlığa sessiz kalan Arap ülkelerinin tavrını kınayan dövizler taşıdılar ve sloganlar attılar.

Diğer taraftan son gelişmelerle ilgili olarak cemaatin internet sitesine bir açıklama yapan cemaatin avukatı Salih Abdulmaksud, tutuklanan şahıslardan bir kısmının Mısır Halk Meclisi’nin eski üyeleri olduğunu belirterek, tutuklananlardan bazılarının da önümüzdeki Mayıs ayında yapılacak seçimlere katılması beklenen cemaatin aday adayları olduğunu ifade etti.

Abdulmaksud, Mısır rejiminin bu tutuklamalarla cemaat adaylarının önünü kesmek istediğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.