HaberlerİranOrtadoğu

Mısır Ordusu yeni hükümetin kurulması sürecine yardımcı olmalı!

Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Mısır’da Hüsnü Mübarek’in kaçışından sonra ülke yönetimini üstlenen Ordunun bir an önce bu ülke halkının haklı ve meşru taleplerini giderme yolunda çaba göstermesi, ayrıca Mısır ve halkına yakışır yeni bir anayasayla uygun ve doğru kimselerden oluşacak halkçı bir hükümetin kurulması için seçim düzenlme imkanının da en kısa sürede sağlanması temennisinde bulundu.

Salihi ayrıca, Mısır halkının başlattığı kıyamın zafere ermesinden dolayı tebriklerini ifade ederek Mısır Ordusunu, yeni hükümetin kurulması sürecine yardımcı olmaya çağırdı.

Dışişleri Salihi daha sonra, Mısır halkının haklarının yıllarca çiğnendiğini ve insani değerlerin sindirildiğini hatırlatarak “Bugün elde edilen bu zaferle Mısır halkı bir kez daha eski yüceliğini de kazanmış oldu” dedi.

Salihi konuşmasının devamında “Bir millet temiz ve bağımsız bir hayata sahip olabilmek için irade gösterdiğinde şüphesiz kader de o millet yardımcı olur” anlamında Arapça yazılmış olan bir şiire değinerek “Mısır halkı da böyle bir irade gösterdi ve kaderi de yardımcı oldu” ifadesini kullandı.

Salihi ayrıca “Dünya ciddi bir değişimin eşiğinde. Ama tabi ki bu değişim bir gecede olup bitecek bir şey değil. Ama Mısır’da böyle şeylerin olabileceğini kim düşünebilirdi” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.