AfrikaHaberler

Mısır ordusunun kurtardığı 7 askerin Kahire yolunda oldukları açıklandı

Mısır Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Albay Ahmed Muhammed Ali, Sina Yarımadası’nda kaçırılan yedi Mısır askerinin kurtarıldığını ve Kahire yolunda olduklarını açıkladı.

Albay Ahmed Muhammed Ali, sosyal paylaşım sitelerinden Facebook’taki sayfası aracılığıyla yaptığı açıklamada, Sina’da kaçırılan yedi Mısır askerinin Mısır ordu istihbaratının çabalarıyla ve Sina’daki kabile liderlerinin katkılarıyla serbest bırakılmalarının sağlandığını ve askerlerin Kahire yolunda olduklarını söyledi.

Mısır gazeteleri, Mısır ordusunun ülkenin kuzeydoğusundaki Sina bölgesinde altı gün önce kaçırılan askerleri bu sabah (22 Mayıs Çarşamba) erken saatlerde kurtardığını bildirmişti.

El-Yevm Es-Sabi’ gazetesi, güvenilir kaynaklara dayanarak verdiği haberde, Mısır ordusunun gerçekleştirdiği operasyonun ardından askerlerin serbest bırakıldığını söyledi.

Mısırlı yetkililer, dün Mısır ordusunun ve polisinin askerleri kaçıran silahlı kişilere karşı Sina’da operasyon yapma hazırlığında olduğunu açıklamıştı. Mısırlı bir güvenlik yetkilisi, “Sina’nın kuzeyinde geniş çaplı bir operasyon başladı ve bir köyde çatışma yaşandı” dedi. Yetkili, operasyonun sadece askerleri kurtarmayı amaçlamadığını, Sina’da gerçekleştirilmesi planlanan geniş kapsamlı operasyonun bir parçası olduğunu söyledi.

Sina’da kaçırılan askerlerin arkadaşları Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki Rafah Sınır Kapısı’nı kapatmış ve Cuma sabahından bu yana kapının her iki tarafında bekleyenlerin geçişine izin vermemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.