AfrikaHaberlerOrtadoğuTürkiye

Mısır Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyon Başkanından Türkiye’ye eleştiri

Mısır Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Muhammed el-Arabi, Türkiye hükümetinin konuşmaktan ziyade, iki ülke arasındaki ihtilafları ortadan kaldırmak yönünde girişimde bulunması gerektiğini belirtti.

Frans Pres’in Kahire’den verdiği haberde, Mısır Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Muhammed El Arabi dün Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın Kahire-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesinden yana olduğunu belirtmesine karşılık yaptığı açıklamada, Mısır’ın Türkiye hükümetinin bilimsel girişimlerini beklediklerini belirtti.

El Yevm el Sabii’nin bildirdiğine göre, El Arabi’nin Türkiye’nin sadece Mısır ile sınırlı kalmayıp, tüm ortadoğu bölgesindeki politikasının tamamen olumsuz olduğunu ve Türkiye yetkililerinin bu politikalarını gözden geçirmesi gerektiğini belirttiği kaydedildi.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım daha önce, Türkiye, Suriye, Mısır, İsrail ve Rusya ilişkilerinin geçmiş döneme geri dönmesi gerektiğini belirtmişti.

Yıldırım Ankara’da gazetecilere hitaben yaptığı açıklamada, İsrail, Mısır ve Suriye’nin her zaman için birbirine düşman olamayacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.