FilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır polisi 35 Filistinliyi yaraladı

Mısır güvenlik güçlerinin Filistin’e Özgürlük konvoyu’na saldırılarını protesto etmek için dün Rafah’taki Salahuddin sınır kapısında eylem yapan Gazzeli vatandaşlara Mısır güçlerinin ateş açması sonucu 35 kişinin yaralandığı bildirildi.

Filistin hükümetine bağlı İlk Yardım ve Olağanüstü Haller Müdürü Dr. Muaviye Hasaneyn “Hastaneye kaldırılan yaralılardan beşinin durumu ciddiyetini koruyor. Hastaneye kaldırılan diğer yaralıların bir kısmı ise ayakta tedavileri yapıldıktan sonra taburcu edildiler.”

Mısır güvenlik güçleri 05 Ocak Salı günü Gazze ile dayanışmak için bir ay önce Londra’dan yola çıkan ve birçok ülkeye uğradıktan sonra bin bir güçlükle Ariş limanına ulaşabilen konvoya taş, sopa, biber gazı, cop ve dipçiklerle saldırmış, saldırı sonucu 40 dayanışmacı yaralanmıştı. Mısır’ın bu insanlık dışı tutumu bütün dünyada kınanmış ve protesto edilmişti. Gazze halkı da olayı protesto etmek için dün Mısır sınırındaki Salahuddin sınır kapısında gösteri yaptı. Gösteriye karşı tarafta bulunan Mısır askerlerinin silahla müdahale etmesi üzerine 35 Filistinli yaralandı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.