AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır polisi Gazze gösterisine saldırdı

Mısır’ın Gazze Şeridi sınırındaki Refah kentinde Polis, Gazze’de abluka altında tutulan Filistinlilerle dayanışma gösterisinde bulunan halkla çatışmaya girdi.

Mısır’ın Gazze Şeridi sınırı yakınındaki Refah kentinde Halk, Gazze Şeridi’nde katil İsrail Ordusu tarafından kuşatma altında tutulan mazlum Filistinlilerle dayanışmada bulunurken, engel olmak isteyen polis güçleriyle çatışmaya girdi. Bu hadisede bir General ve 10 Güvenlik personeli yaralandı.

Mısır güvenlik güçleri kaynaklarının bildirdiklerine göre, hadise Mısır güvenlik güçlerinin, Refah sınır kapısından Gazze Şeridi’ne transfer edilmek istenen yaklaşık 200 tonluk çimentoya el koyması ve yerli halkın da bu yüke sahip olmak için güvenlik güçlerinin geçtiği güzergâhta pusu kurmaları üzerine başladı.

Mısırlı bir bilir kaynak da bu konuda, Refah’ın güneyindeki Ebu-Raad köyünde yereli halkın oradan geçen güvenlik güçlerini taş yağmuruna tuttuklarını ve sonuçta General Hüşşam Abdülsettar ve Mısırlı bazı güvenlik personelinin yaralandıklarını bildirdi.

Aynı habere göre, halkla güvenlik güçleri arasında başlayan bu çatışma saatlerce devam etti. Attığı göz yaşartıcı bombalarla çatışmaya son veremeyen güvenlik güçleri daha sonra Merkezden tank gönderilmesi talebinde bulundu. Yerli halk ayrıca, güvenlik güçlerine ait birkaç taşıtı da ateşe verdiler.

Yine bu hadise bağlamında alınan haberlere göre, güvenlik güçleri bölgede güvenlik tedbirleri almış durumunda ve bir taraftan da, bölgede yeniden huzur ortamını sağlamak üzere, aşiret reisleriyle görüşüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.