AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır rejimi Gazze halkıyla dalga geçiyor: Rafah’tan günde en fazla 50 kişi geçebilir

Gazze’nin can damarları durumundaki tünelleri kapatan Mısır cuntası Rafah sınır kapısından geçişlere de limit koydu. Bundan sonra, pasaport ve uçak bileti taşıyanlardan günde azami elli kişinin Rafah kapısından geçmesine izin verilecek. Bu ise, kapının yıl boyunca hiç kapatılmayarak bu uygulamayla açık tutulduğunu farz etsek bile yılda 18250 kişiye geçiş hakkı tanınması anlamına geliyor. Bu durumda bir buçuk milyondan fazla insanın yaşadığı Gazze’deki insanların ömürlerinde en az bir kere sınır dışına çıkmak istemeleri durumunda bir kişiye 82 yılda sıra gelecek. Dolayısıyla belirlenen limitin sadece öğrenim ve tedavi gibi zorunlu sebeplerle çıkmak isteyenlerin bile taleplerini karşılamayacağı anlaşılıyor.

Mısır’daki cunta yönteminin yetkilileri söz konusu sayıya da uzun süren pazarlıklardan sonra razı oldu ve çıkacakların da özellikle pasaportlu ve biletli olmalarını şart koştular. Uluslararası alanda geçerli pasaportlar Ramallah yönetimi tarafından verildiği için bu konuda da Gazze halkı bazen Ramallah yönetiminin eziyetine maruz kalıyor. Bilet şartı ise Mısır’a gidip dönmek için değil ülke dışına çıkma şartıyla geçiş hakkı tanınması anlamına geliyor.

Rafah sınır kapısı Gazze’nin dünyaya açılan tek kapısı durumundadır ve büyük ölçüde kapalı tutuluyor. O yüzden değişik zorunlu ihtiyaçları için çıkmak isteyen binlerce Gazzeli günlerden beri eziyet çekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.