FilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır taslağını incelemeden imzalayamayız

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Filistin iç barışı konusundaki ısrarını bir kez daha yenileyerek, böyle önemli bir işin posta yoluyla olamayacağını, daha önce Kahire’deki görüşmelerde varılan uzlaşmalara uygun şekilde olması gerektiğini ifade etti.

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Lübnan temsilcisi Usame Hamdan bugün (09 Aralık Çarşamba) yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti: “Mısır’ın hazırladığı barış taslağının değerlendirilmeden olduğu gibi imzalanmasını istemek barış sürecini tamamıyla tıkayabilir. Mısır’ın hazırladığı taslakta daha önce uzlaşılan konular olduğu gibi uzlaşılmayan konular da var. Dolayısıyla öncelikle bu noktaların tartışılıp bir uzlaşı noktasına getirilmeleri gerekir. Kanaatimce burada yapılması gereken bunu imzalayıp postayla göndermek değildir. Tersine bunun için yeniden görüşüp tartışmak ve bu maddeleri uygulanabilir bir hale getirmektir.”

Mısır’ın sürdürdüğü barış çabalarını sonuna kadar desteklediklerini belirten Hamdan, “İç ihtilafları sona erdirmek için Mısır’ın ortaya koyduğu bu çabalara bir şans tanınması gerekir. Kimi basın yayın organlarının bu çabaları karaladığını da görüyoruz” dedi.

Filistin iç barış görüşmeleri neticeye varmak üzereyken, Amerika idaresiyle Siyonist yönetimin araya girmesi üzerine ertelenmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.