FilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır tünellerdeki insanları bilerek öldürüyor

İngiltere’de faaliyet gösteren İnsan Hakları Örgütü, Mısır’ın Gazze-Mısır sınır bölgesinde bulunan tünellerde insanlık dışı metotlarla insanları katletmesini kınayarak, öldürme ve kuşatmayı daha da sıkılaştırmanın Mısır yönetiminin tepesinden gelen emirlerle yapıldığını ifade etti.

İnsan Hakları Örgütü, Mısır güvenlik güçlerinin Gazze-Mısır sınırında tespit ettikleri tünellere zehirli gaz sıkıp 4 kişiyi öldürüp 6 kişiyi de yaralamalarının ardında dün (29 Nisan Perşembe) yayınladığı basın açıklamasında şunları ifade etti: “Mısır güvenlik güçleri Gazze-Mısır sınırındaki tünellerde çalışan çaresiz Filistinli işçilere karşı sonu kesinlikle ölüm olacak nitelikte güç kullanıyor. Mısır, yerin altında insanların gözlerinden uzak bir şekilde tam manasıyla katliamlar yapıyor. İngiltere’deki Arap İnsan Hakları Örgütünün yaptığı araştırma Mısır güçlerinin tünellere zehirli gaz sıkmaları sonucu şimdiye kadar 54 Filistinli işçinin hayatını kaybettiğini gösteriyor. Sıkılan zehirli gazlar, içerde bulunan insanların çok hızlı bir şekilde etkilenmelerine ve kısa bir süre sonra da ölmelerine neden oluyor. Mısır güçlerinin kullandığı bu silahın mahiyeti bilinmiyor. En önemlisi ise sıkılan gazın özelliğini tespit edecek bir laboratuar maalesef Gazze’de bulunmuyor.”

İnsan Hakları Örgütü yaptığı açıklamanın devamında Mısır’ın egemenlik iddiasıyla birçok işçiyi öldürmesinin uluslararası hukuka tamamıyla aykırı olduğunu belirterek, buradaki insanları öldürme ve Gazze kuşatmasını daha da sıkılaştırmanın, Mısır yönetiminin tepesinden gelen emirlerle yapıldığını kaydetti. Açıklamada ayrıca Gazze sınırını idare eden birimin doğrudan Mısır Cumhurbaşkanlığına bağlı olduğuna da dikkat çekildi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.