AfrikaHaberler

Mısır, Türk Gazetecileri Tutukladı

Mısır ordusu, A Haberden Fatih Er, kameraman Tufangün Güzelgün, Star TV muhabiri Murat Uslu ve kameraman Zafer Karakaş’ı gözaltına aldı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Er, Güzelgün, Uslu ve Karakaş, Mısır’ın başkenti Kahire’de çekim yaptıkları sırada güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Uslu ile Karakaş’ın, gözaltına alındıktan sonra diğer meslektaşları ile çalıştıkları kuruluşu telefonla aradığı belirtildi. Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği yetkilileri, söz konusu olay ile ilgili çalışma başlattıklarını, Uslu ve Karakaş’ın gözaltında tutulduğu yeri tespit etmeye çalıştıklarını ve söz konusu gazetecilerin serbest bırakılması için Mısır makamlarıyla temasa geçildiğini ifade etti.

Uslu ve Karakaş’ın gözaltına alındığını ilk duyuran isim Star TV’den Nazlı Çelik Öztarhan olmuştu. Nazlı Çelik Öztarhan, Twitter’dan paylaştığı mesajlarda, “Muhabirimiz Murat Uslu ve kameramanımız Zafer Karakaş bu sabah Mısır’da ordu tafından gözaltına alındı… Kahire Büyükelçiliği devrede. Mısır Dışişleri Bakanlığı ve askeri yetkililerle temasa geçildi… Arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz…” ifadesini kullanmıştı.

Star TV muhabiri Uslu ise dün gece attığı son tweet’te, “İki saattir Kahire havalimanında ekipmanlarımızı çıkartmaya çalışıyoruz. Çelik yeleklerimize el kondu” demişti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.