AfrikaHaberler

Mısır uzlaşı taslağının değiştirilmesine izin vermeyecek

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebu’l-Geyt, dün (19 Haziran Cumartesi) yaptığı açıklamada, Mısır’ın Filistinli gruplar arası uzlaşı için hazırlanan taslakta değişiklik yapmayacağını söyledi.

Ebu’l-Geyt, Fetih’in yaptığı gibi İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın da taslağı imzalaması gerektiğini ifade etti.

Mısır Dışişleri Bakanı bu açıklamaları, Mısır’ın Hamas’ın önerilerini kabul ettiğine dair haberlerin Hamas üyelerine dayandırılarak medyada yer alması üzerine yaptı.

Ebu’l-Geyt, söz konusu haberlerle ilgili yorumunda, “Uzlaşıyla ilgili birçok yanlış haberin yayınlandığını görüyoruz. Bunlar Mısır’ın tavrını yansıtmıyor. Mısır’ın tavrı daha önce olduğu gibi aynısı. Fetih imzaladığı gibi Hamas da taslağı imzalamalı” dedi.

Gazetecilere dönerek, “Gerek doğrudan metnin değiştirilmesi ve gerekse ek ifadeler konulması şeklinde olsun; şekli ne olursa olsun taslakta değişikliğe izin vermeye hazır değiliz” diyen Ebu’l-Geyt, “Bu belge değiştirilmedi ve masada. Hamas’taki kardeşlerimizi bu belgeyi imzalamaya davet ediyoruz. Çekincelerine gelince, onları doğrudan Filistin Özerk Yönetimi’yle konuşsunlar” şeklinde konuştu.

Mısır Dışişleri Bakanı Ebu’l-Geyt bu açıklamalarını, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile Siyonist işgal devleti ve Fetih arasındaki dolaylı müzakerelere aracılık eden ABD Özel Temsilcisi George Mitchell’in arasındaki görüşmenin ardından yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (10) içerik yüklenmiştir.