FilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır uzlaşılan anlaşmayı değiştirmiştir

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Lübnan temsilcisi Usame Hamdan, Mısır’ın yeni önerisinin daha önce üzerinde anlaşılmamış ve gerektiği gibi konuşulmamış konuları içerdiğini söyleyerek, bu tür şeylerin öneri paketine sokuşturulmasının uzlaşı ruhuna aykırı olduğunu ifade etti.

Hamdan, dün akşam (17 Ekim Cumartesi) El-Cezire televizyonuna konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Mısırlı yetkililerle söz konusu konuların tartışılması için görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.

Hamdan, şu ana kadar Hamas heyetinin Kahire’ye gerçekleştireceği ziyaretin tarihinin belli olmadığını kaydetti.

Hamas Hareketi’nden daha önce yapılan açıklamada, Hamas heyetinin Kahire ziyaretinin Mısır İstihbaratı Başkanı Ömer Süleyman’ın ülke dışında olması nedeniyle ertelendiği bildirilmişti.

Öte yanda, Hamas sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Hamas heyetinin Kahire’yi ziyaret ederek Hamas’ın değiştirilmiş Mısır önerisi hakkındaki görüşünü Mısırlı yetkililere iletmesi için ziyaret tarihinin belirlenmeye çalışıldığını söyledi.

Ebu Zuhri, bugün verdiği demeçte, Hamas’ın görüşünün ve çekincelerinin harekete ulaştırılan değiştirilmiş öneriyle birlikte Mısır tarafına sunulacağını bildirdi.

“Biz, bize verilen ve kabul ettiğimiz ilk Mısır önerisine bağlıyız, fakat değiştirilmiş öneri paketiyle ilgili bazı itirazlarımız var” diyen Ebu Zuhri, itirazlarının üzerinde daha önce konuşulmamış konulara olduğunu söyledi.

Ebu Zuhri, “Abbas’ın açıklamalarından anladığımız kadarıyla Fetih, Mısır’ın ilk önerisine değil değiştirilmiş ikinci öneriye onay verdi” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.