AfrikaHaberlerOrtadoğuYemen

Mısır, Yemen’e askeri müdahale için hazır olduğunu açıkladı

Mısır’ın Yemen Büyükelçisi Şergavi, Kahire’nin Yemen’in görevinden istifa eden Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’ye Ensarullah Hareketine bağlı halk birlikleriyle mücadele için destek vermeye hazır olduğunu açıkladı.

BAE’de yayınlanan el-İttihat Gazetesinin verdiği habere göre, Mısır’ın Yemen Büyükelçisi Yusuf Ahmet eş-Şergavi, Aden’e firar eden Mansur Hadi ile yaptığı görüşmede, Mısır’ın Mansur Hadi’ye destek ve Ensarullah Hareketi’nin Babül-Mendeb Boğazında kontrol sağlamasına mani olması için askeri müdahaleye hazır olduğunu söyledi.

Mısır’da huzur ve güvenlik sağlamakta ve içinde bulunduğu krizi çözmekte başarısız kalan Kahire yönetiminin Yemen’e askeri müdahale için hazır olduğunu açıklaması, çok tuhaftır.

Mansur Hadi, Yemen’in Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa ettikten sonra, Başkent Sana’dan Aden’e bazı Arap ülkelerinin desteğiyle firar etti.

Mansur Hadi, Fars Körfezi İşbirliği Konseyine üye bazı Arap ülkelerinin desteğiyle, Yemen’in Güneyinde hükümet kurmaya ve Başkent Sana’yı kontrolü altında bulunduran Ensarullah Hareketi ile mücadele etmek istiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.