AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır yönetimi Gazze halkıyla dalga geçer gibi kapıyı açıp açıp kapatıyor

Mısır yönetimi, beş gündür kapalı olan Rafah Sınır Kapısı’nı bu sabah (10 Temmuz Çarşamba) her iki yönde de cüz’i olarak açarak bazı grupların geçişine izin verdi. Rafah Kapısı’nın kapatılması Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinlilerin sıkıntılarını artırmıştı.

Mısır yönetimi, Rafah Sınır Kapısı’nın Çarşamba ve Perşembe günleri belirli saatlerde yabancı ülke pasaportu taşıyanlar, Mısır pasaportu olanlar ve resmi sevk belgesine sahip hastaların geçişi için açılacağını Filistin tarafına duyurmuştu.

Quds Press Haber Ajansı muhabiri, yüzlerce Filistinlinin çıkış için Rafah Sınır Kapısı’na akın ettiğini fakat birkaç otobüsün Filistin tarafından Mısır tarafına geçebildiğini söyledi. Bugün saat 15:00’e kadar açık kalan Rafah Sınır Kapısı’nın yarın da yine aynı saatlerde açılması bekleniyor.

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti, dün (9 Temmuz Salı) gerçekleştirilen haftalık kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Rafah Sınır Kapısı’nın her iki yönde de sürekli açık kalması çağrısında bulunarak, kapının kapatılmasının özellikle hastaların hayatını tehlikeye atacağını, Gazze Şeridi dışına çıkmaları gereken vatandaşların, öğrencilerin ve ailelerin durumunu olumsuz etkileyeceğini söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Temmuz 2022 (33) içerik yüklenmiştir.