AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır yönetimi İsrailci politikasına devam ediyor

Mısır Cumhurbaşkanı Abdul-fettah el-Sisi’nin askeri darbe sonucu Kurdurduğu hükümetin bakanlar kurulu ve özellikle Mısır dış işleri bakanı Sameh Şükri aşırı derecede İsrailci bir politika izlemektedir.

Nitekim Sameh Şukri şaşırtıcı bir ifade kullanarak, uluslararası toplumun Terörizm ile ilgili doğru bir tanım yapamadığı müddetçe, İsrail askerlerinin Filistinli çocukları öldürmesinin terörizm sayılamayacağını söyledi. Mısır dış işleri bakanı Sameh Şükri’nin bu iddiasına rağmen uluslararası toplum, 1930’lı yıllardan itibaren farklı terörizm tanımları yapmış, üstelik terörizm çeşitleri, uluslararası toplumunun güvenliğini tehdit eden en ciddi ve büyük bir eylem biçimi ve örgütlenme olduğu vurgulanmıştır.

Milletler Cemiyeti’nin 1937 yılında terörizmi önleme ve cezalandırma konvansiyonunun birinci maddesine göre, bir devlete karşı cinayet ve bozguncu eylemlerin yapılması, halk arasında dehşet salınması, özel ve tüzel kişilere ve halk kesimlerinden birinin tehdit edilmesi ve dehşete düşürülmesi, terörizm sayılıyor. 1937 Tarihli Cenevre Sözleşmesi, terörizm eylemini bir devlete yönelik olarak toplumda korku yaratmak amacı ile gerçekleştirilen şiddet eylemi olarak tanımlanmaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (30) içerik yüklenmiştir.