FilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır zindandaki Filistinlilere işkence etmeye devam ediyor

Mısırlı bir güvenlik yetkilisi, Sina Yarımadasından işgal yönetiminin kontrolündeki Ummu’r-Raşraş (Eilat) kentine ve Ürdün’ün Akabe kentine füze atılmasından İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugaylarını sorumlu tutan Mısır rejiminin zindanlarda bulunan Kassam mensuplarına yapılan işkenceleri artırdığına dikkat çekerek, bunlardan birinin sağlık durumunun kötüye gittiğini ifade etti.

İsmini vermek istemeyen kaynak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Mısır zindanlarında bulunan Kassam mensupları, Sina’dan Ummu’r-Raşraş ve Akabe’ye füze atılmasının ardından çok ağır işkencelere maruz kalıyorlar. Mısır güçleri bu işkencelerle füzelerin arkasında kimlerin olduğunu öğrenmek istiyor. İlk sorguda ise silahların Mısır topraklarına nasıl girmiş olabileceği üzerinde duruyorlar.”

Önemli açıklamalarda bulunan Mısırlı yetkili, Mısır zindanlarında bulunan Kassam komutanlarından birinin gördüğü işkenceler sonucu sağlığının bozulduğunu belirterek, bu kişinin birkaç yıldan beri zindanda olduğunu söyledi.

İsmini vermek istemeyen Mısırlı bir subay da Quds Press ajansına yaptığı açıklamada şöyle demişti: “Mısır zindanlarında bulunan Filistinli tutuklular çok ağır şartlarda yaşıyorlar. Mısır güvenlik güçleriyle istihbarat güçleri Filistinlilere çok ağır işkenceler uyguluyor. Mısır güçleri işkence eşliğinde yaptıkları sorgularda özellikle Hamas’ın alt yapısıyla Gilat Şalit’in yeri üzerinde duruyorlar.”

Başa dön tuşu
Bugün 20 Nisan 2024 (20) içerik yüklenmiştir.