FilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır zindanlarındaki Filistinliler 11 gündür açlık grevi sürdürüyor

25 Ocak’ta başlayan ve Mısır rejiminin yıkılmasına neden olan halk devriminden sonra büyük sıkıntılar çeken Mısır zindanlarındaki Filistinlilerin, diğer tutuklular gibi kendilerinin de serbest bırakılması için başlattıkları açlık grevi 11. gününe girdi.

Mısır rejimi hâlen 44 Filistinliyi içerde tutuyor. Bunlardan bazıları yıllardır haksız yere zindanda tutulurken, bazıları da Mısır mahkemeleri haklarında serbest bırakılmaları yönünde karar vermesine rağmen keyfi olarak zindanda tutuluyor. Mısır devrimi başladığında bazı zindanların halk tarafından basılması üzerine Mısırlı mahkûmlarla birlikte kaçan sekiz Filistinli tutsak Gazze’ye ulaşmayı başarmıştı.

Mısır’daki Yüksek Askeri Konsey Mısır’da tutuklu 14 Filistinliyi serbest bırakacağını duyurmuş, ancak sadece ikisini serbest bırakmıştı. Serbest kalanlardan biri Gazze’ye gelirken, diğeri Mısır’da oturma izni olduğundan orada kalmayı tercih etmişti.

Diğer yandan Mısır’daki askeri yönetimin başında bulunan Yüksek Askeri Konsey Başkanı Muhammed Hüseyin Tantavi’ye çağrıda bulunan Filistin Meclis başkan yardımcısı Dr. Ahmed Bahr, Mısır zindanlarındaki Filistinlileri serbest bırakmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.