AfrikaHaberler

Mısır’da 505 generalle 164 güvenlik yetkilisinin işine son verildi

Mısır’da bu yılın başlarındaki devrim sırasında halkı öldürdükleri gerekçesiyle 700’e yakın üst düzeyde güvenlik yetkilisi görevden uzaklaştırıldı. Tahrir Meydanı’ndaki protestolar altıncı gününe girerken, güvenlik güçlerinin kontrolünü elinde tutan İçişleri Bakanlığı, “Mısır’daki emniyet örgütünün tarihindeki en büyük temizlik harekatına girişildiğini” duyurdu.

Görevlerinden uzaklaştırılan güvenlik yetkilileri arasında, İçişleri Bakanının en üst düzey yardımcılarından olan 10 tümgeneral de dahil, 505 general, 82 albay, 82 tuğgeneral bulunuyor.

Mısır televizyonu görevden alınan 37 subayın, halkı öldürmekle suçlandığını duyurdu.

18 Gün süren ve 11 Şubat’ta Hüsnü Mübarek’in iktidardan uzaklaştırılmasıyla sonuçlanan kıyam sırasında 800’den fazla kişi şehid olmuştu.

Başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda yapılan gösterilerde polisin ve Mübarek yönetimi sırasında yolsuzluklara karışmış yetkililerin hızla yargılanması çağrıları dile getirilmekteydi.

Mısırlı protestocular ülkenin askeri yöneticileri üzerindeki baskılarını sürdüreceklerini söylüyor ve yeni bir hükümet kurulmasını, askeri konseyin yetkilerinin sınırlandırılmasını, askeri mahkemelerde yargılanan sivillerin serbest bırakılmasını ve eski yönetimde görev yapmış yetkililerin hızla ve kamuya açık şekilde yargılanmasını istiyorlar.

Mısır askeri yetkilileri, Eylül ayı için öngörülen seçimlerin de gecikeceğini doğruladı.

Ülke yönetimini devralan askeri konseyden bir yetkili, Mısır resmi haber ajansı Mena’ya yaptığı açıklamada, genel seçimlerin Ekim ya da Kasım aylarında yapılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (19) içerik yüklenmiştir.