AfrikaHaberler

Mısır’da bazı medya kuruluşlarına yönelik operasyon başlatıldı

Mısır’da bazı medya kuruluşlarının temsilcileri Medya Bölgesi İdare Meclisi’nden çıkarılırken bir TV kanalı kapatıldı

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin Çarşamba akşamı yaptığı konuşmanın ardından medya patronlarına karşı operasyon başlatıldı.

Mursi’nin konuşmasında isminden söz ettiği Dream, CBC ve el Nahar televizyon kanallarının temsilcileri Medya Bölgesi İdare Meclisi üyeliğinden çıkarıldı. Bu konuda bir açıklama yapan Mısır Yatırım Bakanı Yahya Hamid de haberi doğruladı.

Öte yandan Ferain kanalının ordu ve polis içinde bölünme ve ayrılık tohumları ekmeye çalıştığı gerekçesiyle kapatıldığı belirtildi.

Mısr el Yevm Gazetesi, Ferain kanalının sahibi Tevfik Ukaşe’nin Savunma Bakanı Sisi’ye hakaret ettiği ve subayları ordu komutanlarına karşı darbe yapmaya teşvik ettiği gerekçesiyle tutuklandığını yazdı. Ancak haber resmi kaynaklar tarafından henüz doğrulanmadı.

Mısır Başsavcısının, Ukaşe’nin tutuklanması için bu gün karar çıkardığının doğrulandığı haberde, tutuklanmanının gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği konusunda henüz kamuoyuna net bir bilgi verilmedi.

Gözlemciler, yapılan operasyonun Cumhurbaşkanlığına karşı fütursuzca saldıran söz konusu kanalların kapatılmasıyla sonuçlanabileceğini belirtiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Temmuz 2022 (33) içerik yüklenmiştir.