AfrikaHaberler

Mısır’da cumhurbaşkanlığı seçimleri Sisi ve Sabbahi arasında geçecek

Mısır’da adaylık için başvuran üç kişiden biri adaylıktan çekilince cumhurbaşkanlığı seçimleri Sisi ve Sabbahi arasında geçecek

Mısır Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanlığı adaylık başvuruları için belirlenen sürenin dolduğunu açıkladı.

26-27 Mayıs tarihlerinde yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylık başvuruları sona erdi. Buna göre, seçimde cumhurbaşkanlığı için yalnızca Savunma Bakanlığı görevinden istifa eden Mareşal Abdulfettah es-Sisi ve Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi yarışacak.

Daha önce adaylık için başvuran Murtaza Mansur ise rüyasında Sisi’nin cumhurbaşkanı olacağını gördüğünü belirterek bunu bir işaret olarak algıladığını belirtti ve adaylıktan çekildi.

Daha önce de İhvan üyelerinin aday olması yasaklanmıştı. Abdulmunim Ebulfütuh ve grubu ise seçimleri boykot edeceğini açıklamıştı. İhvan da anayasa reformunu boykot ettiği gibi seçimleri de boykot edecek.

Yüksek Seçim Kurulu, 10 gün içinde adayların evraklarını inceleyecek ve sunulması halinde itirazlara ilişkin çalışmalarda bulunacak. Gelecek ayın başında kurulun nihai listeyi ilan etmesinin ardından 20 gün boyunca yürütülecek seçim kampanyaları başlayacak.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.