AfrikaHaberler

Mısır’da diktatörlüğün hüküm sürdüğü dönemde bile bu olayların benzeri görülmedi

Mısır El-Ezher Şeyhi Danışmanı Hasan eş-Şafii, yerel ve uluslararası insan hakları kuruluşlarının Rabiatul Adeviyye Meydanı’ndaki “katliama” tepkisiz kalmalarını eleştirerek, “Diktatörlüğün hüküm sürdüğü dönemde bile bunun benzerini görmedik” açıklamasında bulundu.

Şafii yaptığı yazılı açıklamada, Rabiatul Adeviyye Meydanı’nda Mursi yanlılarına ateş açılmasına ilişkin, “Diktatörlüğün en koyu haliyle hüküm sürdüğü dönemde bile bunun benzerini görmedik. Eski Cumurbaşkanı Abdunnasır döneminde 1 ya da 2 kişinin ölümü, hükümetlerin düşmesi, yönetimin değişmesi için yeterliydi” ifadesini kullandı.

Abdunnasır’ın, iktidarına karşı kitlesel gösterilerin yapıldığı 1967 yılında muhaliflerini öldürmediğini belirten Şafii, Rabiatul Adeviyye’deki katliama sessiz kalan insan hakları örgütlerini de eleştirerek, “Öldürülen ya da hakarete uğrayan bir kişi için seferber olan insan hakları örgütleri şimdi nerede?” sorusunu yöneltti.

Rabiatul Adeviyye’deki sahra hastanesi yetkilileri, suç gruplarının halka açtığı ateş sonucunda 200 kişinin öldüğünü, 4 bin 500 kişinin yaralandığını bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.