AfrikaHaberler

Mısır’da gazetecilere saldırı: Bir gazeteci hayatını kaybetti

Mısır’daki gösterilerde Shaab Masr muhabiri Salah el Din Hasan öldürüldü, altı gazeteci ise dövüldü.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin istifası için Cumartesi gününden beri devam eden halk eylemlerini izleyen çok sayıda gazeteci zarar gördü. Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) verilerine göre Shaab Masr muhabiri Salah el Din Hasan öldürüldü ve altı gazeteci dövüldü.

Pazartesi günü El Watan’ın fotomuhabiri Ömer Zoheiry de Tahrir Meydanı yakınındaki Muhammet Mahmut Caddesi’nde kimliği belirsiz kişiler tarafından dövülerek hastaneye kaldırıldı.

Pazar günü Kahire’deki protestoları takip eden Al-Youm Al-Saba’dan Ahmet Ragap ve Ahmet el Nagar saçmalarla yaralandı. Aynı gün El Arabiya muhabirleri Rabaa’da çekim yapmak isterken Mursi destekçileri tarafından engellendi.

29 Haziran Cumartesi günü Port Said’de kimliği belirlenemeyen kişiler protestoculara ev yapımı bomba attı. Bombayı geri atmaya çalışan Salah el Din Hasan patlamayla hayatını kaybetti, 16 kişi de yaralandı. Al-Masry Al-Youm’a konuşan Hasan’ın annesi Ayda Sobh saldırıdan Başkan Mursi ile Müslüman Kardeşleri sorumlu tuttu.

Aynı gün Süveyş bölgesindeki eylemleri takip etmek için kafede buluşan gazetecilere kimliği belirsiz kişiler Molotof kokteyli attı.

Basın karşıtı sloganlar atan saldırganlar Mısır Gazeteciler Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Halit el Balshy’e saldırdı. Al-Youm Al-Saba gazetesinden Muhammed Kemal, Suez News’ten Raci el Atar ve Al Badil gazetesinden Kerim Anwar dövüldü. Üç gazeteci hastaneye kaldırıldı. Saldırganlar gazetecilerin ekipmanlarını kullanılamaz hale getirdi.

Gazeteciler Koruma Komitesi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Şerif Mansur, Mursi ve Müslüman Kardeşlerin cezasızlık uygulamasıyla gazetecilerin sürekli saldırıya uğradığı bir ortam yarattıklarını belirterek “Tüm tarafları basın mensuplarının güvenliğine saygı duymaya çağırıyoruz, ve gazetecilerden de bu tehlikeli ortamda kendi güvenlikleri için acil önlemler almalarını istiyoruz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Temmuz 2022 (17) içerik yüklenmiştir.