AfrikaHaberler

Mısır’da iktidar yanlıları ve muhalifler meydanlarda gösteri düzenliyor

Mısır’da iktidar yanlıları Nahda Meydanı’nda muhalifler ise Tahrir’de ve cumhurbaşkanlığı sarayı önünde eylem yapıyor

Mısır’da Müslüman Kardeşler tarafından Kahire Üniversitesi’nin önündeki Nahda Meydanı’ndaki “Şiddete Hayır” mitingine binlerce kişi katıldı.

Cuma namazından sonra bölgeye gelen göstericiler, Müslüman Kardeşler ve İslami hareketlere mensup kişilerden oluştu. Ülkede yaşanan şiddet olaylarına son vermek için düzenlenen mitinge katılımın yüksek olması dikkat çekti.

Mitingdeki konuşmacılar, şiddet ve fitne karşıtı sözler ifade etti ve Mısır muhalefetinin çatısı altında toplandığı Ulusal Kurtuluş Cephesi’ni eleştirdi. Aynı yerde 2012 Aralık ayında da büyük bir miting düzenlenmişti. Önceki mitinge göre bu defa katılımcıların sayısının daha az olduğu gözleniyor.

Öte yandan Mısır muhalefeti bu gün yine gösteri düzenliyor. 38 hareketin organize ettiği gösterilere katılım çok az. Kubbe ve İttihadiye Saraylarının yanı sıra Tahrir Meydanı’nda düzenlenen muhalefet gösterilerine katılanların sayısı birkaç yüz kişi ile ifade ediliyor.

Bir grup eylemci, Kubbe Sarayı’nın önünde toplandı. Matariye bölgesinden gelen eylemcilerin sayısının yüzlerle ifade edildiği bildirildi. Elfi Mesken ve Cisr es Suveys bölgelerinden de sarayın etrafına gelmeye başlayan göstericilerin, 10 metre boyunda Mısır bayrağı taşıdığı gözlendi.

Bir grup gösterici ise İttihadiye Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın önünde toplandı. Sayıları yüze ulaşmayan göstericiler için 6 adet ambülâns Saray’ın önünde konuşlandırıldı. Güvenlik görevlileri hem Kubbe ve hem de İttihadiye sarayları önünde güvenlik önlemleri aldı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.