AfrikaHaberler

Mısır’da Muhalifler’e Ağır İşkence !

Mısır’da güvenlik güçleri ve yargıya ağır ithamlar yöneltilen raporu Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Philip Luther açıkladı.

The Guardian’da yer alan habere göre, raporda, 2015 yılının başından bu yana Mısır’da insan hakları ihlallerinde yoğun artış gözlendiği belirtildi. Philip Luther, “Mısır gizli servisi, terörle mücadele kisvesi altında öğrenciler, siyasi aktivistler ve göstericileri susturmak için pervasızca hareket ediyor” dedi.

Rapora göre muhaliflerin birçoğu yakınlarına haber verilmeksizin aylarca gözaltında tutulup sorgulanıyor. Bunların arasında 14 yaşın altında çocuklar da bulunuyor.

Raporda işkence vakalarına da yer veriliyor. Güvenlik güçlerinin tecavüz, kaba dayak ve elektroşok gibi işkence yöntemlerine başvurarak zorla ifade aldığı kaydediliyor

Af Örgütü’nün Mısır raporunda güvenlik güçlerinin işkence ve adam kaçırma uygulamaları toplam 17 somut vakada aktarılıyor. Mısır istihbaratının Kahire’deki gizli cezaevinde yüzlerce kişinin tutulduğu tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 22 Eylül 2020 (31) içerik yüklenmiştir.