AfrikaHaberler

Mısır’da savunma bakanlığına Said el Sisi, genelkurmay başkanlığına Sıdkı Subhi getirildi

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi ve Genel Kurmay Başkanı Sami Annan’ı emekliliğe sevk etti.

Mısır’da 11 Şubat 2011’de diktatör Hüsnü Mübarek’in devrilmesinden itibaren başlayan süreçte sivilleşme adına çok önemli bir adım atıldı.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, göreve başladıktan sonra ilk ciddi adımı attı. Cumhurbaşkanı Mursi, Yüksek Askeri Konsey Başkanı ve Mübarek döneminden tek bakan olarak Hişam Kandil kabinesinde yer alan Savunma Bakanı Mareşal Hüseyin Tantavi ve Genel Kurmay Başkanı Sami Annan’ı emekliliğe sevketti.

Mısır siyasetinde tartışmalara yol açan karar çerçevesinde, Tantavi’den boşalan Savunma Bakanlığına Said el Sisi’yi atayan Mursi, Sami Annan’ın yerine ise Sıdkı Subhi’yi Genel Kurmay Başkanlığı’na getirdi.

Mursi, ayrıca Akseri Konsey tarafından Cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayan geçici anayasaya eklenen maddeleri de iptal etti.

Öte yandan Mursi, emekli Yargıç Mahmud Muhammed Mekki’yi Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atadı.

Cumhurbaşkanı Mursi, Sina Yarımadası’nda 16 Mısır güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği saldırının ardından bölgedeki bazı askeri yetkilileri de görevden almıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.