AfrikaHaberler

Mısır’da tartışmalı gösteri yasası onaylandı

Mısır’da gösteriler için günler öncesinden izin almayı gerektiren ve izin alınmadan gösteri yapmayı suç sayan kanun geçici cumhurbaşkanı tarafından onaylandı

Mısır’da geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, toplantı veya gösterilerin düzenlenmesine yönelik tartışmalı yasa tasarısını onayladı.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İhab Bedevi, yaptığı basın toplantısında Cumhurbaşkanı Mansur’un, toplantı, yürüyüş ve gösterilerin düzenlenmesini sıkı kurallara bağlayan tasarıyı onayladığını açıkladı.

Mısır’da kabine tarafından hazırlanan tasarı, “barışçıl amaçlı bütün toplantıları suç haline getirdiği ve ifade özgürlüğünü engellediği” gerekçesiyle birçok siyasi parti ve özellikle insan hakları kuruluşları tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Söz konusu itirazların ve Ulusal İnsan Hakları Konseyi’nin görüşleri dikkate alınarak tasarı Bakanlar Kurulu tarafından yeniden ele alınmış ve yapılan düzenlemelerin ardından Mansur’a sunulmuştu.

Resmi gazetede yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek yeni yasada birçok tartışmalı madde yer alıyor. Yeni düzenleme kapsamında, yapılacak gösteriler için güvenlik güçlerinden günler öncesinden onay alınması şartı getiriliyor. İçişleri Bakanlığı’na, “güvenlik ve toplumsal barışı tehdit etmesi halinde” gösteri ve yürüyüşleri engelleme hakkı veren yasa, güvenlik güçlerine de gösterilerin güç kullanılarak dağıtılması konusunda geniş yetkiler tanıyor.

İnsan hakları kuruluşları, “sokak hareketlerinin ülkedeki yönetimi belirleyecek ölçüde güç kazandığı” Mısır’da yeni yasanın, gösteri yapmayı neredeyse imkansız hale getireceği endişesini dile getirmiş, geçici hükümet ise ülkenin içinde bulunduğu şartlarda söz konusu düzenlemenin zorunlu olduğunu savunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.