AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır’daki Filistinli tutukluların bırakılması için eylem yapıldı

Esirler ve Özgürlüğüne Kavuşanlar Derneği “Vaid” Başkanı Sabır Ebu Kerş, Mübarek rejiminin sudan bahanelerle Mısır zindanlarına doldurduğu Filistinli tutukluların salıverilmesi ve yeni Mısır hükümetinin de bu işi önemsemesi gerektiğini söyledi.

Gazze’de, Mısır’ın eski konsolosluk binası önünde yakınlarının serbest bırakılması için eylem yapan tutuklu yakınlarına bir konuşma yapan dernek başkanı Ebu Kerş, Mısır zindanlarında bulunan Filistinli esirlerin serbest bırakılmasını istedi.

Ebu Kerş yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ey Mısır halkı! Mübarek devriminizi yakından takip ettik. Bizim stratejik derinliğimizsiniz. Sembolik bir değeri olan konsolosluğunuzun önünde eylem yapmayı uygun gördük. Mısır zindanlarındaki Filistinli tutsakların dosyası artık kapanmalıdır. Yakınları, Mısır’da tutsak olan akrabalarının akıbetini öğrenmek istiyor.”

Ebu Kerş devamla, Filistinli esirlerin sağ salim bir şekilde ailelerinin arasına dönmesi için gerekli adımların atılmasını ve esir yakınlarının zindanlardaki akrabalarının durumunu öğrenmek amacıyla Mısır’a geçmelerine kolaylık sağlanmasını istedi.

Tutuklu yakınları adına bir konuşma yapan İmad Es-Seyyid de şunları söyledi: “Cezaevinden çıkmak için 18 gündür açlık grevi sürdüren Filistinli tutsakların durumu kaygı vericidir. Dr. İsam Şeref hükümetinin suçsuz yere içerde tutulan bu esirleri serbest bırakmasını umut ediyoruz.”

Başa dön tuşu
Bugün 23 Şubat 2024 (20) içerik yüklenmiştir.