AfrikaHaberler

Mısır’dan Gazze’ye sembolik yardım kafilesi

Mısır Gazze Ambargosunu Kırma Komitesi, Filistinlilere gönderilen insani yardımlar kapsamında önümüzdeki 15 Ocak Cuma günü Gazze’ye sembolik anlamda bir yardım kafilesi göndereceğini bildirdi.

Komite son toplantısında ayrıca Mısır-Gazze sınırına inşa edilmekte olan çelik duvarın kabul edilemez olduğunu da belirtti.

Mısır İşçi Partisi liderlerinden Muhammed Es-Sehavi, “El-Yevm Es-Saabi’” gazetesinin bugünkü (10 Ocak Pazar) sayısında yayınlanan demecinde, Mısır güvenlik güçlerinin kafilenin Rafah Kapısı’ndan geçişine engel çıkarmasını beklediklerini ifade ederek, Mısır Gazze Ambargosunu Kırma Komitesi’nin daha önce Gazze’ye göndermek üzere organize ettiği kafilelerde olduğu gibi bu kez de kafileye katılan aktivistlerin gözaltına alınabileceğini söyledi.

Mısır Hükümeti’nin Özgür Filistin Konvoyu’na karşı takındığı tavrı da eleştiren Es-Sahavi, İngiliz milletvekili George Galloway’in suçlanmasının Siyonist işgal devletini tanımayan herkesin suçlanması anlamına geldiğini kaydetti.

Ezher Şeyhi Tantavi’nin Mısır’ın Gazze sınırına çelik duvar inşa etmesinin caiz olduğu yönünde fetva vermesini de değerlendiren Es-Sehavi, “Ezher Şeyhi Dr. Muhammed Seyyid Tantavi’nin duvar inşasının helal olduğunu söylemesi hakim rejimin talimatlarını yerine getirmekten başka bir şey değildir” dedi.

Mısır Gazze Ambargosunu Kırma Komitesi’nin yarın Arap Araştırmaları Merkezi’nde genişletilmiş bir toplantı yaparak kafileyle ilgili son ayrıntıları tamamlaması bekleniyor.

Mısır Dışişleri Bakanı Ebu’l-Geyt, Washington’da yaptığı açıklamada Gazze’ye yeni yardım kafilelerinin girmesine izin verilmeyeceğini ve yardımların Mısır Kızılayı tarafından Gazze’ye taşınacağını açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (78) içerik yüklenmiştir.