FilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır’dan HAMAS yetkilisine ağır işkence

Mısır güvenlik güçlerince tutuklanıp serbest bırakılan Filistinli polis subayı İbrahim Maruf, Mısır’da tutuklu bulunduğu bir haftalık süre içinde ağır işkencelere maruz kaldığını belirterek, bütün elbiselerinin çıkarılıp vücuduna elektrik verildiğini söyledi.

Maruf, bugün (05 Şubat Cuma) yayınlanan açıklamalarında şöyle dedi: “İzzeddin El-Kassam Tugayları komutanlarının isimlerini ve direnişin elinde bulunan Siyonist asker Gilat Şalit’in yerini öğrenmek için benim bütün elbiselerimi soyup işkence yaptılar.”

Maruf olayların gelişimini şu şekilde anlattı:

“20 Ocak 2010 tarihinde hasta olan babama refakatçi olmak için resmi yollarla Mısır’a geçtim. Aldığım vizeyle hasta babama açık kalp ameliyatı yaptırıp dönecektim. Babamın 22 gün devam eden tedavisinden sonra Gazze’ye dönmek üzere yol çıktık. 27 Ocak tarihinde Mısır-Gazze sınır kapısı Rafah’a geldiğimizde bizim dışımızda herkes giriş yaptı. Kapıda ben, babam ve bize eşlik eden şahıslardan başka kimse kalmadı.

Pasaportumu alan Mısır güvenlik güçleri, pasaportu bir müddet inceledikten sonra bir subay yanıma gelip, “Seninle iki kelimelik bir işimiz var” dedi. Ben de isim benzerliğinden kaynaklanan bir durumun hasıl olduğunu düşünerek “Sorun yok” deyip subayla birlikte Mısır tarafına geri döndüm. 5 saat orada kaldığım halde kimse benimle bir şey konuşmadığı gibi ben de kimseye bir şey soramadım. Babamın geçip geçmediğini de bilmiyordum. En son gördüğüm şey, subaylar beni beraberlerinde götürürken babamın yere yıkılmasıydı. Gece olunca yanıma bazı subaylar geldi. Gözlerimi bağlayıp Ariş’teki güvenlik merkezine götürdüler. Sabaha kadar bana bir şey sormadılar”.

Maruf, bundan sonrasını ise şöyle anlattı: “Sabah olunca saat on civarında bir grup asker geldi. Gözlerimi yeniden bağlayıp sorgu odasına aldılar. “Sen Hamas mensubu musun? Sen Kassam’a mı mensupsun?” gibi sorular sormaya başladılar. Mısır güvenlik güçleri Mısır topraklarında bulunan Fetih liderlerini öldürmek için Gazze’de bir suikast timi kurmakla beni suçluyorlardı. Suçlamaları kabul etmediğim gibi bunların iftiradan ibaret olduğunu da söyledim kendilerine.”

Gördüğü işkenceleri de anlatan Maruf şöyle dedi: “Bütün elbiselerimi soydular. Sadece alt iç çamaşırım kaldı. Ardından yüzükoyun yatırıp ellerimi arkadan bağladılar. Ayaklarımı da yere bağladıktan sonra birkaç demir sandalyeyi de sırtıma bıraktılar. Bunun ardından her iki ayağımın küçük parmaklarına kablo bağlayıp elektrik vermeye başladılar. Tabi tüm bunları bir ton dayak seansından sonra yaptılar. Bütün bu işkenceleri Gazze’den Mısır’a kaçan Fetih liderlerini öldürmek için Gazze’de suikast timi oluşturduğumla ilgili bir sözü ağzımdan almak için yapıyorlardı”.

Maruf ağzından zorla itiraf almak için yapılan bu ağır işkencelerden sonra kendisini merdivene astıklarını, inip çıkan Mısır güçlerinin de kendisini azarladıklarını, küfür ettiklerini ve aşağıladıklarını söyledi.

Mısır’ın soruşturma merkezlerinde daha önce Gazze’de gördüğü Fetih komutanlarından bazılarını da gördüğünü belirten Maruf, gördüğü şahısların isimlerini sadece Gazze’deki emniyet güçlerine söyleyeceğini ifade etti.

Sorguda ayrıca Hamas, Kassam, Kassam’ın komutanlarından Muhammed Sinvar ve Fuad Maruf ile ilgi sorular sorduklarını söyleyen Maruf, bunların yanında mücahitlerin nerelerde nöbet tuttuklarını, ne tür yollar izlediklerini, şu anda kimlerin aktif olduğunu ve özellikle de Gilat Şalit’in nerede bulunduğunu sorduklarını kaydetti.

Mısır askerlerinin kendisine karşı çok kaba davrandığını söyleyen Maruf, bir keresinde de kendisine “15 Mısır askeri sizin oraya gelsek, hem Hamas’ın hem de Kassam’ın bütün mensuplarını öldürebiliriz” şeklinde bağırdıklarını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.