İslami Davet

Mısır’dan HAMAS’lı esirlere özel işkenceler

19 Mayıs 2010 9:55

Devlet Güvenlik Güçleri Birimine mensup Mısırlı bir subay Mısır’da tutuklu bulunan Filistinlilerin çok ağır ve zor şartlarda yaşadıklarına dikkat çekerek, Mısır güçlerinin Filistinlilere yönelik nadir denilebilecek işkenceler yaptıklarını ifade etti.

İsmini açıklamak istemeyen Mısırlı subay Quds Press’e yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Mısır Devlet Güvenlik Güçlerinin amirleri Filistinli tutuklulara yapılan sorgularda Hamas’ın alt yapısı ve Gilat Şalit’in nerede bulunduğuyla ilgili hususların üzerinde durulmasını istediler. Hamas sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri’nin kardeşi Yusuf Ebu Zuhri, Devlet Güvenlik Güçlerinin Kahire’deki merkezinde gördüğü ağır işkence sonucu hayatını kaybetti.”

Filistinli tutukluların Mısır zindanlarındaki ağır şartlarına da değinen Devlet Güvenlik Biriminin idari kısmında çalışan Mısırlı subay şöyle devam etti: “Tutuklanan Filistinlilerin durumu son derece kötüdür. Filistinli tutuklular depo diye bilinen tek kişilik küçücük yerlerde tutuluyorlar. Buralar daha çok katil ve uyuşturucu kaçakçıların tutulduğu yerlerden daha kötü. Mısırlı katil ve uyuşturucu kaçakçıları daha iyi şartlarda kalıyorlar. Bunlar aileleriyle görüşebiliyor, cezaevi kütüphanesine gidip kitap okuyabiliyor ve cemaatle namaz kılabiliyorlar. Yemekleri de başkalarına göre gayet iyidir. Filistinli tutukluların ise tüm bunlardan yararlanmaları mümkün değildir. Bunlar dış dünyayla irtibatı kesilmiş zifiri karanlık, rutubetli ve dar odacıklarda kalıyorlar. Çok kötü koktuğundan dolayı gardiyanların birkaç dakika bile kalamadığı bu yerlerde Filistinli tutuklular aylarca kalıyor. Sorgu sürecinde bunların namaz kılmasına müsaade edilmezken, sorgu sırasında çıplak bir şekilde namaz kılmaya zorlanıyorlar.”

Yukarı Çık