FilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır’ın duvar örmesi Allah’a, Resulüne ve müminlere ihanettir

Filistin Âlimleri Birliği Başkanı milletvekili Şeyh Hamid Beytavi, Mısır’ın Gazze sınırına örmeye çalıştığı çelik duvarın haram olduğunu belirterek, bu işin Allah’a, Resulüne ve müminlere ihanet olduğunu ifade etti.

Beytavi, dün (03 Ocak Pazar) yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi: “Gazze’deki mücahit Filistin halkı uzun zamandır gıda, ilaç ve yakıt gibi temel ihtiyaçlardan mahrum bırakıldığı gibi, savaşta yerle bir olan enkazı kaldırıp yıkılan yerleri inşa etmesine de müsaade edilmedi. Bunların tümü dünya ülkeleriyle dünya halklarının gözü önünde yapılıyor. Tüm bunlardan sonra Mısır’ın sınıra çelik duvar inşa etmeye kalkışması herkesi şaşırttı. Bu duvar, Filistin halkını aç bırakmak isteyen dış güçlerin taleplerine boyun eğmenin bir sonucudur.”

Dini sorumluluğun dünyadaki bütün Müslümanlara özellikle de Mısır yöneticilerine Gazze kuşatmasını kaldırmalarını ve çelik duvar örülmesine son vermelerini zorunlu kıldığını söyleyen Beytavi, “Allah Teâlâ ‘Müslümanlar ancak kardeştir’ ve Hz. Muhammed (s.a.s) de ‘Müslüman Müslümanın kardeşidir. Onu teslim etmez, ona zulmetmez ve onu yalnız bırakmaz’ demiyor mu?” şeklinde konuştu.

Şeyh Beytavi Ezher’e mensup bazı şahısların Mısır hükümetini destekler mahiyette fetva vermelerine de değinerek şöyle dedi: “Çelik duvar örme konusunda Mısır yönetimini destekler fetvalar yayınlayan Ezher’e mensup bazı âlimlerin tavırları ümmetin kalbini yaraladı. Allah’ın şu sözü tam da bunlar içindir: ‘Gerçekten, apaçık belgelerden indirdiklerimizi ve insanlar için Kitapta açıkladığımız hidayeti gizlemekte olanlar; işte onlara, hem Allah lanet eder, hem de (bütün) lanet ediciler’ (Bakara 159)”

Şeyh Beytavi ayrıca, çelik duvar inşaatının haram olduğuna dair fetva veren hem Mısır’daki Ezher âlimlerine hem de Mısır dışındaki âlimlere müteşekkir olduklarını ifade etti.

Şeyh Beytavi Mısır yöneticileri ile böyle yanlış fetva veren Ezher şeyhlerine seslenerek, “Şüphesiz ki bu tutum ve davranışınızla Allah’ı, Resulünü ve müminleri öfkelendirdiniz. Halkınıza ve ülkenize kötülük ettiniz. Mısır imam Şafii’dir… Mısır İz b. Abdisselam’dır… Mısır Hasan el-Benna, Seyyid Kutub, Gazali ve Karadavi’dir. Mısır bütün bunlardır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.