FilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır’ın egemenliğine saygı duyuyoruz

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti, Gazze’nin Mısır Cumhuriyeti’yle olan sınırına yeraltı duvarı yapılacağı yönünde medyaya yansıyan haberlerden duyduğu kaygıyı dile getirdi.

Heniyye Hükümeti, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için diplomatik yollardan Mısır Hükümeti’yle iletişime geçme niyetinde olduğunu bildirdi.

Filistin Hükümeti sözcüsü Tahir En-Nunu, dün (19 Aralık Cumartesi) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. “Mısır’ın kendi toprakları üzerinde tam egemenlik hakkı olduğunu vurgularken, diğer yandan da Filistin halkına uygulanan kuşatmayı ağırlaştıracak icraatlarda bulunulmamasını umuyoruz. Bilakis bu kuşatmayı kaldıracak icraatların yapılmasını bekliyoruz.”

Filistin Hükümeti, Gazze Şeridi’nin ve Filistin halkının hiçbir gün Mısır’ın ulusal güvenliği için tehlike teşkil etmediğini ve etmeyeceğini belirterek şöyle dedi: “Biz, Mısır’ın güvenliğinin bizim güvenliğimiz, Mısır’ın istikrarının bizim istikrarımız olduğuna ve daha da ötesi Mısır’ın güvenlik ve istikrarının bizim için güç kaynağı olduğuna inanıyoruz. Gazze, Mısır topraklarının hemen bitişiğinde ve o toprakların coğrafi çerçevesinin bir parçası. Bu nedenle bizler Mısır topraklarının huzur ve güvenliği konusunda duyarlıyız.”

Filistin Hükümeti sözcüsü Tahir En-Nunu, “Bizim güvenliğimiz için de, kardeş ülke Mısır’ın güvenliği için de gerçek tehdit, tüm bölgenin güvenliğini tehdit eden ve sağa-sola gerginlik yayan Siyonist düşmandır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (19) içerik yüklenmiştir.