AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır’ın Gazze politikasında ciddi değişiklikler olacak

Fetih liderlerinden Nebil Şa’s, önümüzdeki dönemde Mısır’ın Gazze’ye yönelik politikasında ciddi değişimlerin olacağını söyledi.

Fetih’in Merkez Kurul üyesi ve uluslararası ilişkiler sorumlusu olan Nebil Şa’s bugün (08 Mart Salı) yaptığı açıklamada Mısır’ın Filistin’le ve özellikle de Gazze ile ilişkilerine değinerek Mısır’ın Gazze’ye yönelik eski politikalarının hepsini gözden geçirdiğini ifade etti.

Mısır Dışişleri Bakanlığıyla istihbarat teşkilatının kendilerine Gazze’ye yönelik eski politikaların aynen devam etmeyeceğini, Filistinlilerin Mısır’a geçişleri için sınır kapısının açılacağını ve Gazze ile ilişkileri yeniden gözden geçirdiklerini ilettiklerini söyleyen Şa’s sözlerini şöyle sürdürdü: “Gazze kapılarının açılması, bölgeye inşaat malzemelerinin girmesine izin verilmesi için müthiş bir baskı var. Mısır’ın yeni yöneticileri eski uygulamalardan ötürü üzüntü duyuyor. Mısır’ın yeni Dışişleri Bakanı ile istihbarat teşkilatı şefi işgal rejimiyle yapılmış olan barış anlaşmasını bozmayacaklarını, ancak işgal rejimiyle ilişkileri de yeni bir bakış açısı ve yeni bir pencereden ele alacaklarını açıkça ifade ettiler.”

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.