AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır’ın kendi içinde yaşadığı sorunu Filistin alanına taşıma çabası kınandı

Filistin İslâmi Direniş Hareketi (Hamas) Sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Mısır’ın İkinci Saha Ordusu Komutanı Tuğgeneral Ahmed Vasfi’nin, Sina yarımadasına Hamas’a mensup birtakım silahlı grupların yayıldığı yönünde iddiada bulunmasına şiddetle tepki gösterdi ve bu tür iddiaların Mısır’ın kendi içinde yaşadığı sorunu Filistin alanına taşıma çabası olarak niteledi.

Dr. Sami Ebu Zuhri’nin konu hakkında bugün (12 Temmuz Cuma) yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Filistin İslâmi Direniş Hareketi, Mısır İkinci Saha Ordusu Komutanı’na ait olduğu bildirilen ve Sina yarımadasına Hamas mensubu birtakım askerî grupların yayıldığı yönündeki iddiayı kesin bir dille reddetmektedir. Hareket, bu tür iddiaların doğruluğunun kesinlikle mümkün olmadığını bildirmektedir.”

Ebu Zuhri, darbeci komutanın bu tür bir açıklamada bulunmasının Mısır içindeki sorunu Filistin’e taşıma çabasından başka bir şey olmadığına dikkat çekti.

Mısır’daki askerî cuntanın Filistin’deki İslâmi direnişi yıpratma çabalarına katkı için uydurduğu yalanlarla medyanın karşısına çıkan General Ahmed Vasfi, Sina’da çok sayıda silahlı hücre ortaya çıkardıklarını, bunların çoğunun Hamas’ın cihad gruplarından olduklarını iddia etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.