FilistinHaberlerOrtadoğu

Mısır’ın Rafah kapısını kapatması kendi rolüyle bağdaşmıyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Mısırlı yetkililerin Rafah sınır kapısını Hamas liderleriyle mensuplarına kapatmasını eleştirerek, Kahire’den Filistin konusunda Mısır’ın rolüyle bağdaşmayan bu uygulamadan vazgeçmesini istedi.

Ebu Zuhri, QudsPress ajansına yaptığı açıklamada Mısır’ın Gazze’den çıkmak isteyen Filistinlileri ayıklama işine girdiğini belirterek şöyle dedi: “Mısır rejimi Rafah sınır kapısında Filistinlileri ayıklıyor. Mısır, elindeki listelere bakarak Hamas liderleriyle mensuplarının dışarı çıkmalarına izin vermiyor. Fetih’in daha önce yaptığının aynısını yapıyor. Mısır en son umre ziyareti yapmak isteyenleri bile engelledi.”

Sınır kapısındaki bu uygulamanın Mısır’ın Filistin konusunda üstlendiği rolle bağdaşmadığını söyleyen Ebu Zuhri şöyle devam etti: “Bu uygulama Mısır yönetiminin Filistinli gruplara karşı aynı mesafede durmadığını, adil davranmadığını ve çifte standart uyguladığını gösteriyor. Bu tutum Filistin konusundaki rolünü kesinlikle gölgelemektedir. Mısır, Hamas’a baskı yapmak için hem Fetih hem de işgal güçleriyle işbirliği içindedir.”

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.