AfrikaGenelHaberler

Mısır’ın Şargiyye Ve Ğarbiyye Şehirlerinde Mursi Yanlılarıyla Karşıtları Arasında Yaşanan Çatışmalarda Onlarca Kişi Yaralandı

İslami davet sitesi Mısır kaynakalrına dayanarak verdiği haberde, Nil Deltası’nın batısındaki el-Garbiye kentinin el-Mahalle’tul Kübra semtinde siyasi hareketlerden ve gençlerden oluşan kalabalığın, Bir aracı durdurduklarında aracın içerisinde, silah ve el bombalarıyla birlikte, 5 İhvan görünümlü teröristi yakaladılar, araç içerisindeki silahları ve el bombalarını basın mensuplarına gösterdikten sonra, aracı ateşe vererek yaktılar.

Mursi karşıtları ayrıca, Katar’a ait bir televizyon kanalının çalışanlarının otel içinde bulunduğu söylentisiyle birlikte kentteki otelin etrafında toplandı.

Mursi taraftarlarının, Teravih namazı sonrasında Paşa camisi önünde Mursi’nin tekrar göreve gelmesi için düzenlediği oturma eyleminin ardından Mursi taraftarları ile karşıtları arasında çatışma çıktığı ve onlarca kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Aynı zamanda güvenlik güçlerinin tarafları birbirinden ayırmak için zırhlı araçlarla müdahalesine rağmen çatışmaların şiddetini artırarak devam ettiği kaydedildi.

Nil Deltasının doğusundaki eş-Şarkiye kentinin Deyrib Necm kasabasında da Mursi taraftarları ile karşıtları arasında çıkan çatışmada 13 kişi yaralandı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Mursi taraftarlarının Teravih namazı sonrası Mursi’yi destek için oturma eylemi düzenlediği ve muhalifler aleyhine slogan atmaya başlamasının ardından, muhalifler de ihvancıları ülkede fitne ateşi çıkarma girişimini protesto ettiler.

Halkla göstericiler arasında yaşanan çatışma nedeniyle Mursi taraftarlarından 5 kişi yaralandı, yaralananlar tedavi için kentteki devlet hastanesine kaldırıldı.

Şarkiye kenti güvenlik güçleri, tarafları birbirinden ayırmayı başardıklarını, olaya karışan üyesi 2 kişiyi, çatışmanın gerçekleştiği yerdeki bir mağazanın vitrinini tahrip ettikleri şikayeti üzerine gözaltına aldıklarını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.