AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Mısırlı diplomat: 4 Filistinlinin Sina’da kaçırılması Mısır’ın ayıbıdır

Mısır’ın Filistin’deki eski büyükelçisi Mahmud Fehmi Kerim, 4 Filistinlinin Mısır toprakları içinde kaçırılmalarının öncelikle Mısır ulusal güvenliğine yapılmış bir kötülük olduğunu belirtti.

Er-Risale net’e konuşan Mısır’ın ilk Filistin büyükelçisi Fehmi, bu insanlar güven içinde Mısır topraklarına girdikten sonra gereken önlemlerin alınması gerektiğini hatırlatarak, bunların kaçırılmasında Mısır’ın herhangi bir çıkarının olamayacağını, Mısır güvenlik güçlerinin buna karıştığına dair haberleri de kabul etmediğini, bununla birlikte gençlerin bulunup getirilmesinin ise Mısır için ahlaki, insani bir sorumluluk olduğunu söyledi.

Mısır diplomasisinde etkisi olan eski büyükelçi Fehmi yaptığı değerlendirmede, Mısır ve Hamas’ın dengeli bir ilişki sürdürmelerinin dışında bir seçenek olmadığını, bu ilişkiye zarar vermenin ise Mısır’a hizmet etmeyeceği gibi Filistin davasına da bir fayda sağlamayacağını, bazılarının Hamas ile Mısır’ı birbirine düşürmek için bulanık suda avlandığını sözlerine ekledi.

Hamas’a ilişkin kanaatini de belirten eski büyükelçi şunları söyledi: “Daha önce ifade ettiğimiz gibi şimdi de açık ve net söylüyorum. Hamas’tan hayırdan başka bir şey görmedik ve duymadık. Filistin topraklarında çalıştığım süre içinde mensuplarıyla görüşüyordum ve yaşıyordum. Onların Mısır’ı yıkmaya dönük bir şey söylediklerini görmedim.”

Büyükelçi, Hamas’ın isminin terör listesinden çıkarılmasından sonra ikili ilişkilerde olumlu gelişmelerin olacağını umut ettiklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Ekim 2022 (12) içerik yüklenmiştir.