AfrikaHaberler

Mısırlı öğrenciler Mısır’ı protesto etti

Mısır’ın önde gelen üniversitelerindeki öğrenciler, ülke güvenliğini korumak adına Mısır’ın Gazze sınırına örmeye çalıştığı çelik duvarı protesto etmek için meydanlara indi. Mısır’ın önde gelen üniversitelerinden Aynu’ş-Şems, el-Mansura ve el-Fayyum üniversitelerinde öğrenciler çelik duvarı protesto edip, Mısır’ın işgal devletiyle yaptığı işbirliğini şiddetle kınadılar.

Aynu’ş- Şems Üniversitesi öğrencilerinden kalabalık bir grup, Mısır’ın yaptığı çelik duvarı protesto ederek, Mısır hükümetinin Gazze halkıyla savaşmak yerine onlara destek vermesi gerektiğini sloganlar atarak ifade ettiler.

Filistin milletvekili Muhammed Şihab telefonla gösteriye katılarak, bu duvarın Filistin direnişine büyük bir darbe anlamına geldiğini ve üç yıldan beri kuşatma altında olan Gazze halkının sıkıntısına sıkıntı katacağını ifade etti.

Üniversite öğrencileri gösteride ayrıca bir bildiri dağıttılar. Bildiride üniversite öğrencilerine seslenilerek şunlar ifade ediliyordu: “Ey Mısırlı öğrenciler! Siz harekete geçmezseniz, kim harekete geçecek? Bugünden itibaren gösterilere başlayın. Başkentteki üniversitelerle diğer büyük şehirlerin üniversitelerinde surlara çıkıp sesinizi duyurun ve dersleri boykot edin.”

Aynu’ş-Şems Üniversitesinin yanı sıra el-Mansura ve el-Fayyum Üniversitelerinde de kitlesel gösteriler yapan öğrenciler, Gazze’ye örülmek istenen çelik duvarı şiddetle kınadılar.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.