AfrikaHaberler

Mısırlı Şiilerin öldürülmesi alçakça bir cinayettir

Aralarında Mısırlı Şiilerin liderlerinden Hasan Şehate’nin de bulunduğu 4 Şii’nin selefi militanlar tarafından öldürülmesi, Mısırlı siyasilerin tepkisine neden oldu.

Mısır basınında yer alan haberlere göre Mısır Al-i Beyt Derneği Başkanı Muhammed Derini, Ebu Muslim köyündeki dört Şii’nin öldürülmesini katliamların başlangıcı olarak niteledi ve düzenlenen saldırılardan ülkede yaşanan kaosu görmezden gelmekle suçladığı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi sorumlu tuttu.

Mısır Akımı Partisi Siyasi Büro Üyesi Abdurrahman Faris, bir sosyal paylaşım sitesindeki kişisel hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Ebu Muslim köyündeki olayları büyük bir cinayet olarak niteleyerek Şiilere yönelik saldırılardan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin sorumlu olduğunu söyledi.

Müslüman Kardeşler Sözcülerinden Cihad el-Haddad, Ebu Muslim köyündeki olayları eleştirerek Mısır vatandaşlarına yönelik şiddet karşısında sessiz kalınamayacağını belirtti ve polisin güvenliği sağlayamaması durumunda bu işi başkalarının yapacağını söyledi.

Şiilerin öldürülmesini alçakça bir cinayet olarak niteleyen Cihad el-Haddad, “ulaşan haberlere göre Mısır polisi olayları sadece izlemiş ve hiçbir müdahalede bulunmamış, bu yasaların ve nizamın çiğnenmesidir” dedi.

Mısırlı siyasi liderlerden Amr Musa da Şiilere yönelik saldırıları kınayarak “insanlık dışı” diye nitelediği bu cinayetlerin ırkçı ve mezhepçi söylemlerin bir sonucu olduğunu ifade etti.

Selefi militanlar dün Cize kentine bağlı Ebu Muslim köyünde Mısırlı Şiilerin liderlerinden Hasan Şehate’nin evi olduğunu düşündükleri bir binayı ateşe vermiş ve Şehate’nin de aralarında olduğu dört Şii’yi linç ederek öldürmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.