FilistinHaberlerOrtadoğu

Mizan: “İsrail, Beyt Hanun’daki Erez Kapısını Tuzak Olarak Kullanıyor”

Mısır’daki cunta yönetiminin Rafah sınır kapısını büyük ölçüde kapalı tutması ve geçişlere de kısıtlamalar getirmesi, Gazze’nin can damarları durumundaki tünelleri de kapatması üzerine bazı zorunlu haller için İsrail kontrolündeki kapıları kullanmak zorunda kalan Filistinliler de bu kapılarda işgalcilerin tuzağına yakalanıyor.

Mizan İnsan Hakları Kurumu tarafından yapılan açıklamada işgal yönetiminin Beyt Hanun’da yer alan Erez sınır kapısını Filistinlileri gözaltına almak için adeta bir tuzak olarak kullandığını, bu kapıda tedavi için hastaneye ulaştırılması istenen hastaların ve yanındaki refakatçilerin bile gözaltına alındıklarını dile getirdi.

Mizan İnsan Hakları Kurumu, yayınladığı bildiride işgal devletinin, zorunlu insanî haller ve ihtiyaçlar için çıkma ihtiyacı duyan bu insanlara karşı adeta pusuda bekleyen kurt gibi davranmasına şiddetle tepki gösterdi. Bildiride o insanların ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olmaları sebebiyle söz konusu kapıyı kullanmak zorunda kaldıklarına dikkat çekilerek, bu insanlara böylesine insanlık dışı muameleyle tuzak kurulmasının tüm uluslararası kurallara ve insan hakları ilkelerine aykırı olduğu hatırlatıldı.

Mizan İnsan Hakları Kurumu açıklamasında, işgal devletini seyahat haklarıyla ilgili uluslararası hukuk kurallarına ve özellikle Dördüncü Cenevre Anlaşması’na bağlı kalmaya çağırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Temmuz 2022 (19) içerik yüklenmiştir.