AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Mogherini: AB İran’la ilgili pakete destek verdi

Avrupa Birliği’nin dış politika sorumlusu Federica Mogherini, nükleer anlaşma çerçevesinde AB üyesi 28 ülkenin İran’la ilgili pakete destek verdiğini ve paketi onayladığını söyledi.

AB dış politika sorumlusu Federica Mogherini Cuma günü yaptığı açıklamada, Brükelsel’de iki gün süren AB liderler dönem toplantısı sonunda nükleer anlaşma çerçevesinde İran’ın desteklendiği paketin iki gün içinde İran İslam Cumhuriyeti yetkililerine sunulacağını söyledi.

AB dış politika sorumlusu, Bulgaristan’ın önerilen pakete karşı çıkan tek ülke olduğunu ama sonuçta olumlu oy verdiğini de sözlerine ekledi.

Fransa, İngiltere ve Almanya, nükleer anlaşmada Avrupa’nın üç üyesi olarak İran’ın desteklenmesini içeren paketi hazırlayan ülkelerdir. Varılan anlaşmaya göre, Avrupa Yatırım Bankası’nın, İran İslam Cumhuriyeti’nin desteklenmesi konusunda adım atması kararlaştırıldı.

Daha önce, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Erakçi, Avrupa Birliği’nin İran’ın çıkarlarını güvence altına alması için önerilen paketin Haziran ayı sonuna kadar sunulabileceğini söylemişti.

Erakçi, İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kalmasının ancak Avrupa ülkeleri, Rusya ve Çin’in girişimlerine bağlı olacağını kaydetmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.