İslami Davet

Mogherini: AB üyeleri büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımayacaklar

13 Aralık 2017 15:32

AB Dış Politika Komiseri Bayan Federika Mogherini AB ülkelerinin Büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımayacaklarını söyledi.

AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısı sonra Briksel’de açıklamada bulunan Mogherini, ‘’İsrail Başbakanı birkaç kez diğer ülkelerinde Trump’ın yaptığı gibi büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımalarını beklediğini söylemiştir, o bu beklentisini diğerleri için saklayabilir AB ülkeleri elçiliklerini Kudüs’e taşımayacaklar’’ dedi.

Konsey üyelerinin Siyonist rejim Başbakanı ile yaptığı toplantıya değinen Mogherini, ‘’Bu toplantıda Filistin ve İsrail arasında kalıcı barışın en temel önceliklerimizden biri olduğunu ilan ettik ve bizim bu hususta tek ve güçlü tutumumuz vardır’’ dedi.

Mogherini, ‘’AB’ye göre en gerçekçi çözüm yolu Kudüs başkentliğinde Filistin ve İsrail devletlerinin oluşmasıdır ve AB ülkelerinin dışişleri bakanları bu mesajı net şekilde Netanyaho’ya ilettiler’’ dedi.

Hiçbir barış planının Amerika olmadan başarılı olmayacağını belirten Mogherini, Amerikalılar da kendi planlarının tek başına başarılı olabileceği hayaline kapılmamalılar zira müzakerelerin başarısı için uluslararası ve bölgesel destek şarttır’’ dedi.

Mogherini: AB üyeleri büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımayacaklar Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık