Avrupaİran

Mogherini: İran’ın ekonomik menfaatlerinin korunması için çalışıyoruz

AB Dış Politika Komiseri bayan Federika Mogherini, ambargoların kalkmasının İran ile nükleer anlaşmanın önemli bölümünü oluşturduğunu belirterek, İran’ın ekonomik menfaatlerinin korunması için çalıştıklarını söyledi.

BM Güvenlik Konseyinde konuşan Mogherini, nükleer silahların yasaklanması rejimine değinerek, nükleer silahların yayılmasını önleme rejiminin bugüne kadar bu şekilde sorgulanmadığını ve bunun günümüzün en önemli tezatlarından olduğunu söyledi.

Yeni nükleer silah yarışının dünyayı daha istikrarsız hale getirebileceğini ifade eden Mogherini, herkesin güvenliğini nükleer silahların yayılmamasına ve ortadan kaldırılmasına ihtiyaç duyduğunu ve bundan dolayı AB’nin İran ile olan nükleer anlaşmaya devam edeceğini söyledi.

İran’ın taahhütlerine bağlı olduğunu 14 kez Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) tarafından onaylandığını ifade eden Mogherini, ‘’İran’ın taahhütlerine bağlılığının yanında ambargoların ortadan kalkması bu anlaşmanın önemli bölümünü oluşturmaktadır ve bundan dolayı biz İran’ın ekonomik menfaatlerinin korunması için çaba harcayacağız. ‘’ dedi.

Bunun herkesin güvenliği için bir yöntem ve Batı Asya’da  gerginliğin azaltılması için bir yol olduğunu ifade eden Mogherini, bunun BMGK’nin itibarının korunmasına da yardımcı olacağını zira BMGK’nın bir karar ile İran nükleer anlaşmasını onayladığını söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı