AvrupaHaberler

Mogherini: Nükleer anlaşmanın korunması Avrupa için güvenlik konusudur

Avrupa Birliği dış siyaset sorumlusu Fedrico Mogherini, İran’la nükleer anlaşmanın korunmasının Avrupa için bir güvenlik konusu olduğunu söyledi.

Fars haber ajansına göre, Mogherini, dün Brüksel’de Avrupa Birliği dışişleri bakanları oturumunun sonunda yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin halihazırda İran’ı nükleer anlaşmada tutmak için iktisadi teşvikleri incelemekle meşgul olduğunu söyledi.

Nükleer anlaşmanın korunmasının Avrupa Birliği için iktisadi bir mesele olmadığını aksine bir güvenlik konusu olduğunu belirten Mogherini, dün toplantıya da temasla, toplantıda bazı ülkelerin nükleer anlaşmanın korunmasına dair öneriler sunduklarını ve bunların incelendiğini söyledi.

Mogherini, Brüksel’de AB dışişleri bakanlar oturumunun açılışında da yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği konseyinin en önemli ve birinci gündeminin nükleer anlaşmanın korunması olacağını söylemişti.

Bilindiği gibi Amerikan başkanının nükleer anlaşmadan ABD’nin tek taraflı olarak çıktığını ilan etmesinin ardından Avrupa Birliği ve uluslararası toplum Amerika’ya tepki göstermiş ve bu kanun çiğneme girişiminin kabul edilemez olduğunu bildirmişlerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.