HaberlerİranOrtadoğu

Mogherini: Nükleer anlaşmanın yeri doldurulamaz

Avrupa Birliği dış siyaset sorumlusu Federico Mogherini, uluslararası toplumun İran’la nükleer anlaşmanın korunmasına destek verdiğini ve bu anlaşmanın yerini dolduracak bir başka şeyin de olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği dış siyaset sorumlusu Federico Mogherini, dün Avrupa Parlamentosu oturumunda yaptığı konuşmada, nükleer anlaşmanın yürürlüğünün korunmasına dair çabaların sürdüğünü söyledi.

Mogherini, geçen 3 yıl içinde İran’ın nükleer anlaşmaya tam bağlı kaldığının görüldüğünü belirterek, bu durumun Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nca da 11 kez teyit edildiğini söyledi.

AB yetkilisi, Avrupa Birliği olarak nükleer anlaşma konusunda tutumlarının değişmediğini zira bu anlaşmaya bağ kaldıklarını söyledi.

Mogherini, nükleer anlaşma çerçevesinde taahhütlerin ve de iktisadi sürecin devam etmesinin gerekliliğine vurgu yaparken, ‘Zira nükleer anlaşmanın bir bölümünde, yaptırımların kaldırılması ve İran’la ticaretin normalleştirilmesi maddesinin’ bulunduğunu söyledi.

AB yetkilisi, Amerikan başkanı Trump’ın nükleer anlaşmadan çıkma girişimine tepki göstererek bu girişimin, uluslararası toplumun bütün itibarına, BM ve bir kaç yönlü düzene saldırı olduğunu kaydetti ve ”halbuki bu anlaşma Amerika’nın da çıkarlarını sağlamaktaydı’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.