FilistinHaberlerOrtadoğu

Moon’un sadece Şalit’in ailesini ziyaret etmesi utanç verici

Esirler ve Özgürlüğüne Kavuşanlar Derneği Vaid, Gazze’yi ziyaret eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un esir yakınlarıyla görüşmemesini kınadı.

Vaid Derneği konuya ilişkin bugün (22 Mart Pazartesi) yazılı bir açıklama yaptı. Gazze’ye buradaki halkın sıkıntılarını yerinde görmek için geldiklerini söyleyen bu insanların maalesef Filistin halkını ve bu halkın çektiği sıkıntıları görmezden geldiklerini belirterek onların eylemlerinin söylemlerini yalanladığını ifade etti.

Dernek açıklamasında devamla şöyle dedi: “BM Genel Sekreterinin geçtiği yollarda işgal zindanlarında kalan babalarının fotoğraflarını kaldıran çocuklar bir türlü kendisine ulaşamadılar. Ban Ki-Moon da zaten bu insanlarla görüşmeyi kabul etmedi. Hâlbuki bu insanlar görüşmede Siyonist zindanlarda yıllardır yatan esir yakınlarının çektikleri sıkıntıları anlatacaklardı.”

Dernek bölgede çifte standart uygulayan BM ile tepesindeki Moon’un tavrını garipsediklerini belirterek, “Çünkü Gazze’de yıllardır zindanlarda bulunan esirlerin yakınlarını kabul etmeyen BM Genel Sekreterinin Şalit’in ailesiyle görüşüp Şalit’in direnişin elinde bulunmasının insan haklarına aykırı olduğunu söylemesi ne kadar adil olduğunu gösteriyor. İşgal rejiminin zindanlarında bulunan on bine yakın esiri görmezden gelen BM Genel Sekreterinin Şalit için bu kadar üzülmesini gerçekten garipsiyoruz” dedi.

Vaid açıklamasını şu cümlelerle sonlandırdı: “Cellatların yanında tavır alan, açıklama ve tutumlarıyla onları destekleyen bu ve buna benzer insan hakları savunucularının tavrına söylenecek bir şey yok.”

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.